В’язкість моторної оливи визначається на сьогоднішній день специфікацією SAE (Асоціація Автомобільних Інженерів). Співтовариство координує розвиток технічних стандартів,
виходячи із найкращого досвіду, зібраного та описаного комітетами SAE і
цільовими групами професійних розробників у відповідних галузях.
Позначення моторних олив по SAE регламентує їх в’язкість. Всі світові виробники моторних олив вказують на своїй продукції позначення згідно цієї класифікації. Спробуємо розібратися в цьому.
Класифікація моторних олив по SAE
Більшість автовласників розрізняють зимову, всесезонну і літню моторну оливу. SAE дає розуміння їх особливостей у своїй специфікації, де кожному класу в’язкості притаманні особливі значення. Класифікація моторних олив містить 5 літніх і 6 зимових класів олив. Буква "W" в позначенні означає "використання в зимовий період".
Зі збільшенням в’язкості оливи зростає число, яке описує ії клас.
Специфікація SAE моторних олив характеризує лише їх в’язкісно-температурні властивості, розділяючи по сезону використання.
Класифікація моторних олив по SAE передбачає для всесезонних видів позначення зимового і літнього параметра в’язкості. Як, наприклад, в 5W-30: параметр в’язкості для холодної пори року відбивається зліва з індексом «W», а для демісезонного циклу - в правій тільки цифрами.
В’язкість моторної оливи зимових класів по SAE визначена від 0W до 25W з кроком 5 одиниць. Літні класи з тим же кроком характеризуються параметрами 20-60.
Вимоги специфікації SAE до моторних олив
Характеристика моторних олив за SAE визначається 4-ма основними показниками:
1. В’язкість в робочому режимі ДВС.
2. Кінематична в’язкість.
3. Пускові властивості.
4. Прокачуваність.
Перший показник вказує на реальну в’язкість оливи на розігрітому двигуні. Він характеризує здатність оливи протистояти:
1. зносу поршневої групи;
2. втрат при взаємодії пар;
3. перепадів температур при нагріванні ДВС при зміні режимів.
Сукупно, в’язкість моторної оливи визначає витрата палива ДВС будь-якого типу. Інші параметри більш будуть цікаві інженерам, ніж автовласникам.
При виборі класу в’язкості моторної оливи автомобіля спирайтеся на рекомендації виробника. Якщо ж Ваш транспорт був у використанні, а сервісної книжки немає, то використовуйте прості правила підбору:
1. Вибираючи зимову оливу оцініть середню зимову температуру там, де ви живете. Підбирайте клас в’язкості по таблиці виходячи з цих значень для забезпечення легкого пуску.
2. Намагайтеся використовувати при м’якому, помірно континентальному кліматі всесезонні варіанти олив з індексами від 0W30 до 10W-40. В’язкість моторної оливи даного класу буде оптимальна коли не спекотне літо і тепла зима. Подібний вибір дозволить швидко і легко запускати двигун як на морозі, так і після довгих перерв в експлуатації протягом весняно-осіннього циклу.